Trial Services

Wanny

 

akcesoria

 

armatura

 

Wąwóz Kraków Tatry

Warning: main(googleup.php) [function.main]: failed to open stream: No such file or directory in /home/www/2morrowline.cogia.net/koscieliska1.php on line 24

Warning: main() [function.include]: Failed opening 'googleup.php' for inclusion (include_path='.:lib64/php') in /home/www/2morrowline.cogia.net/koscieliska1.php on line 24

 

 Wąwóz Kraków Tatry

 

Wychodząc z busa zdobyłem błogiego załamania - prawdziwa zaraza turystów. Kolejka do kasy Tatrzańskiego Ogrodu Ojczystego patrzała imponująco negatywne. Jednakże okres letni w skończeni i nasze prognozowania nie zdołały być różne. Jak pięknie wyglądają żywiciele w Niziny Kościeliskiej można ujrzeć na zdejmowaniach obok. Nieco to koszmarne, jednakże i tak jest tutaj pięknie.



Sama Dolina Kościeliska jest inną pod aspektem wspaniałości niziną w Naszych Tatrach. Rozpościera się na długość 9 km oraz posiada przestrzenie 35km2. A która dolina jest w takim razie najdłuższa? Oczywiście Dolina Chochołowska. Dolina Kościeliska jest sądzona za jedną z najpiękniejszych dolin tatrzańskich, jako obserwatorzy potrafimy odkryć, że stanowczo najpopularniejszą! Oczywiście przemijanie nizinie nie sprawia problemów, zatem na trasie potrafimy poznać oddzielnego gatunku podejrzane obiekty krajoznawcze. Niektóre stanowczo emitujące się do odosobnienia od jednostek. Dnem nizinie żegluje Kościeliski Przypływ.



Dolina Kościeliska tworzy długi i głęboki jar skalny, elewacje którego w trzech miejscach zwanych bramami (Brama Kantaka, Brama Kraszewskiego i Brama Raptawicka), zbliżają się blisko do siebie. Dzieli się ją na trzy frakcji: górną, środkową i dolną. Południowa część doliny pomiędzy Tomanową Przełęczą, a szczytem Ornaku zmontowana jest ze skał przejrzystych. Wyborny autorytet na rzeźbę placu wywarł tutaj lodowiec, zalegający niegdyś aż do wylotu Doliny Smytniej. Strefa środkowa i dolna zmontowana jest ze skał osadowych, głównie podatnych na niuchanie piętów. W ich formowaniu kluczowy udział posiadał płynący dnem doliny Kościeliski Prąd, oraz spławiające dziurami we wnętrzu skał wody podziemne. Efektem ich inicjatywy są skały o dziwacznych układach, strome elewacje i liczne jaskinie.



Dochodzimy do Polany Pisanej. Tuż przed Furtką Raptowicką, w górnej części Polany Pisanej, znajdzie się boczna odnoga przewodząca do Jaru Kraków ( żółty trop, czas skrzyżowania około 55 minut). \"Jest to wycięty w wapnistych skałach bardzo obcisły wąwóz, o dnie zaprzepaszczonym kamieniami i filiami upadającymi z drewien wstających ponad jarem albo pobranymi przez wodę. Ta strefa wąwozu jest resztą korytarza antycznej pieczarze. Dno wąwozu jest na ogół lakoniczne, ponieważ Wąwóz Kraków drenowany jest przez wywierzysko pod Skałą Zapisywaną, woda płynie nim tylko po hojnych deszczach\".



Otóż nasz piękny Jar Kraków udostępniony jest do odwiedzana właśnie do tego miejsca, czyli momentu gdzie jar się przedłuża, a po lewej stronicy znajduje się żelazna drabina do Smoczej Przepaście. Tutaj dla niektórych szlak się kończy, ponieważ prostopadła drabina, może u niektórych budzić formalne strachy. Niestety nie sprawiłem zdjęcia w tym rejonie. My oczywiście pokonujemy strach i wdrapujemy się do szczyty. Pokonujemy jeszcze kilkanaście sznurów i posiada się przed sobą wstąpienie do Smoczej Przepaście.



My dążymy dalej tropem zielonym do schroniska na Ornaku. Tutaj peregrynacja wytrwa dalej i natężenie obiegu jest niezmierzone. Wywołujecie z wózkami, panny i bogowie w sandałkach, wszystko to zmierza do schroniska na Ornaku. Niczym wyścig szczurów. My też, mimo woli bierzemy udział w tym wyścigu. A jest o co walczyć, bowiem kolejki do wypoczynku będą wielkie ;). Spragnieni orzeźwienia próbujemy wprowadzenie do schroniska. W tym momencie naszym zbawieniem produkował się hurtownik napojów, do jakiego nie było kolejki. W takim skwarze schłodzona Pepsi poprzednia czymś niesamowitym..



Smreczyński Staw jest polodowcowym jeziorem morenowym. \" Znajdzie się ono u wylotu Doliny Pyszniańskiej i Hali Smreczyny, na wysokości 1226 m n.p.m. Powstało w pogrążeniu między morenami dwóch lodowców. Średnia jego głębokość wynosi 1,8 m, głębokość maksymalna 5,3 m, przestrzeń 0,75 ha, pojemność 13 540 m sześciennych. Od pozostałych tatrzańskich jezior oddzielni się wysokim progresem trwania organicznego i występowaniem płazów; sprawdzono występowanie traszki górzystej i karpackiej, żaby trawnej. Jest to też jedno z niegęstych tatrzańskich jezior, które nie jest wkładane na dnie despotycznego kotła polodowcowego objętego stromymi elewacjami, lecz na równinie w zagajniku. Jego obręby są bagniste, porośnięte zieleninami bagiennymi. W wodzie suty fitoplankton, a w nim głównie bruzdnice. Wokół przegubu znajdzie się ścisły rezerwat natur. Pełny staw otoczony jest ostępem, a ponad nim wyraźne są poziomy: Smreczyński Wierch (2086 m n. p. m.), Kamienista (2126 m n.p.m.), Błyszcz (2158 m n.p.m.), pochylenia Starorobociańskiego Wierchu (2178 m n. p. m)\".



Wąwóz Kraków Tatry

Najobszerniejsza prezentacja akcesoriów dla Twojej wymarzonej ?azienki!!!

 

FDK| Beskd Maly | Blog | Beskid Slaski | Chorwacja | Niemcy | Aparaty Fotograficzne | Wycieczki| Hotele| Przewodniki |Pozycjonowanie Bielsko |