Trial Services

Wanny

 

akcesoria

 

armatura

 

Pałac w Krowiarkach

Warning: main(googleup.php) [function.main]: failed to open stream: No such file or directory in /home/www/2morrowline.cogia.net/krowiarki1.php on line 24

Warning: main() [function.include]: Failed opening 'googleup.php' for inclusion (include_path='.:lib64/php') in /home/www/2morrowline.cogia.net/krowiarki1.php on line 24

 

 Pałac w Krowiarkach

 

W roku 1678 w Krowiarkach pozostaje wzniesiony pałac z drzewa. Okazicielami zamczyska ówczesna rodzina Beess. W 1690 roku pałac zagrodził Leopold Paczyński. Od 1800 roku okazicielem drewnianego zamczyska został Graf Strachwitz. W 1826 roku na obszarze ówczesnego drewnianego zamczyska wzniesiono nieznany, tym razem murowany. Następne przebudowy zamczyska posiadały rejon w latach 1852-77. Powstał też skwer okalający dwór. W roku 1846 Mikołaj Strachwitz odświeżył budowlę w fasonu neogotyckim. W 1842 roku Karol Strachwitz zbył wieś rodzinie Gaszynów. W roku 1856 Hugo II Henckel von Donnersmarck poślubił Wandę von Gaschin, a dwór od tej chwili sterczał się właściwością rodu Henckel von Donnersmarck. W 1892 roku pożar przemyśli północną, drewnianą strefa pałacu, która pozostaje regenerowana i rozszerzone w 1898 roku w fasonu secesyjnym. Od 1911 roku zamieszkiwał tutaj Edgar Graf von Henckel-Gaschin, a od 1939 był on właściwością Jana II Grafa von Henckel-Gaschin, który w marcu 1945 roku uniknął na rowerze przed wojskami Armii Czerwonej. Bieżącym okazicielem jest Adam Koc, który kupował ten cel za bezcen w zamian za dokonanie remontu. Dziś, doprowadził ten cel do ruiny, jak też parę innych zabytków w naszym obrębu ( dwór w Kopicach). Przeczuwam, że znaczna strefa wyposażenia pałacu trafiła na zachodni rynek. Naturalnie wszystko bezkarnie. Jest to raczej masowa patologia. W tym roku (2007) pan Koc raczył sprzedać dwór za 5100000.00 zł.



Powierzchnia dworu wynosi około 4 000 metrów kwadratowych. Najstarsza frakcja dworu została zrobiona w nurcie neorenesansowy i neobarokowym. Pozostała ona zrobiona na planie prostokąta z ryzalitami ( wykusz z powierzchni muru w elewacji domu, reanimujący elewację i powiększające powierzchnię miejscach zamieszkania) na osiach, otynkowana na czerwono. Od przodu ryzalit wydatny, od stronicy ogrodu ryzalit zamknięty trójboczny, posiada jedno piętro. Prekursorska frakcja dworu jest kompletnie murowana w nurcie secesyjnym z dwoma piętrami. W kątach południowo- orientalnym i północno-zachodnim znajdują się kwadratowe wieże, które mają hełmy namiotowe. Drugie wieżyczki mają kształty walcowaty z hełmami stożkowymi. Od przodu znajdzie się najważniejsza neobarokowa wieża.



Dwór posiada w podziemiach 30 piwnic, które konstytuują właściwy labirynt, natomiast na parterze i piętrach znajdzie się 115 auli. Właśnie oknem jednej z nich można mieć się do leku. Najwybitniej wybitne pracownie to hall brunatna, mauretańska, biała, bajkowa. wszystkie egzystowały bogato ozdabiane rzeźbami i malarstwami.



Ryzalit frontowy wieńczy szczyt ze spływami i wnękami, a nad nim znajdzie się najwyższa neobarokowa wieża. Czworoboczna wieża, której kask przechodzi w ośmiobok posiada dwie latarnie. Aby uzyskać się do wieży, musimy najechać dosyć niebezpiecznie wyglądający strych.



Skwer w fasonu angielskim założono w XVII wieku, a doskonale przekształcono w latach 1852-77. Rozciąga się na 17,5 hektara. Do dzisiaj oszczędzono zbiór przestrzenny z osią widokową i polanami, a w drzewostanie można znaleźć wiele gatunków równikowych. Nam pozostawały resztki po zabudowaniach w skweru.



Na kres napomknę o jednym podaniu. \"Otóż w Krowiarkach miał niegdyś być drugi pałac. Zapadł się pod glebę, bo jego domownicy kierowali grzeszny żywot. Jednakże raz w roku, w Niedzielę Palmową, rozsuwa się masa i można obejrzeć bogactwa, które kryją zaklęte wnętrza zasypanej warowni. Ponoć doszła tam kiedyś uboga niewiasta z dzieckiem. Kiedy w narzutce wynosiła klejnoty i groszu, jej dziecko siedziało na stosie dysydenckich bogactw. W swej zachłanności zapomniała o nim i kiedy za siódmym razem wyszła na powierzchnię z chustą pełną skarbów, masa się zamknęła. Zrozpaczona doradziła się rektora, jak wybawiać maleństwo. Duchowny poradził, by ściśle za rok, w Niedzielę Palmową, udała się w to obszary i kiedy teren znów się rozstąpi, wybawiała dziecko. Tak też zrobiła. Czekała cierpliwie i pozostała wynagrodzona. Dziecko stało pośród złocista i łapało w ręku jabłko. Tym razem nie oglądała już na kiepskie bogactwo, złapała potomka i czmychnęła. Poznała, że naturalny skarb jest przy niej. Na bajeczne kosztowności wklęśniętego zamczyska nikt stąd już nie natrafił\".



Pałac w Krowiarkach Forum

Najobszerniejsza prezentacja akcesoriów dla Twojej wymarzonej ?azienki!!!

 

FDK| Beskd Maly | Blog | Beskid Slaski | Chorwacja | Niemcy | Aparaty Fotograficzne | Wycieczki| Hotele| Przewodniki |Pozycjonowanie Bielsko |