Trial Services

Wanny

 

akcesoria

 

armatura

 

Ruiny zamku Tenczyn Rudno

Warning: main(googleup.php) [function.main]: failed to open stream: No such file or directory in /home/www/2morrowline.cogia.net/tenczyn1.php on line 24

Warning: main() [function.include]: Failed opening 'googleup.php' for inclusion (include_path='.:lib64/php') in /home/www/2morrowline.cogia.net/tenczyn1.php on line 24

 

 Ruiny zamku Tenczyn Rudno

 

Patrząc na wzgórze zamkowe z parkingu, nawet mimo kiepskich warunków pogodowych, dwa wyrażenia uruchamiają się na język - urocze ruiny. Posiada się do doświadczenia jeszcze bryła od parkingu. Ruiny już nawet nie publikują się niezmierzone. One po prostu są niezmierzone i ogromne. Zastanawia nas, jak ten zamek wyglądał oryginalnie, przed Zalewem Szwedzkim. Rafał należycie zanotował, że Szwedzi to nas niepodłe urządzili z naszymi zamkami.



Nasza marszruta do Rudna, muszę potwierdzić egzystowała dość zagmatwana, na szczęście GPS Firma doprowadził nas do zamiarze. Napomknę tylko, że z Bielska prowadziliśmy się w witrynę Tychów, na autostradę A4. Później równie interesujące: Trzebinia, Wola Filipowska, Rudno. Wyraźnie łatwiej było jechać przez Oświęcim i Alwernie (tak też powracaliśmy). Warownia jest bardzo porządnie widoczny od stronicy autostrady A4. Jak już wydobędziemy się w Rudnie, drogowskazy powinny nas doprowadzić do zamku. Piszę, że powinny, jednakże można ich nie zauważyć (jeden był odwrócony). Nasza mapka interaktywna przedstawia dość dokładnie dojazd do zamku. Przed zatrzaskiem znajdzie się parking należny 3zł. Wstęp na obszar ruin zamku jest darmowy.



Warownia stoi na wzgórzu Tęczno, jak się pokazuje wzgórze to jest wymarłym 250 milionów lat temu wulkanem. Fakt ten na pewno potęguje magiczność i zachwycający klimat tego miejsca. Od kategorii wzniesienia przyjął również swoją wymienię - Warownia Tenczyn ( albo Tęczyn, obie kategorii sa właściwe) w Rudnie. Inne podanie mówi, że nazwa Tenczyn przychodzi od mian córki Tynka Starży. Legenda mówi, że w IX wieku ustanowił kolonię Tyniec, a swojej córce Tenczy, skonstruował obronna rezydencję, nazwaną od mian córki - Tenczynem.



Zbudowany jest z kamienia wapnistego, przydaje mu to równoległego splendoru. Na pewno jest to zasługa Kazimierza Kolosalnego, który jak wiemy dokonał rewolucji w budownictwie za swojego władania. Zamek, można mówić, oczywiście wyrasta z kamienia.



Rządzimy się w witrynę bramy wjazdowej do zamku prawidłowego. Znajduje się tutaj tzw. wieża bramna oznaczana Nawojową, myślę, że najbardziej wyraźna wieża na zamku, wyśmienicie widoczna i rozpoznawalna z odległa. Na stercie widać drewniane schodki, kierujące na najwyższą frakcja wieży. Niestety nie ma opcje oszukania tej frakcji. Musimy delektować się widokiem z najniższego poziomu.



Od północnej stronicy, moglibyśmy podziwiać najstarszą basztę warowni, tzw. Dorotkę. Pozostała ona wybudowana w XIV wieku. Kategoria \"Dorotka\" wywodzi od ludzi Doroty Tenczyńskiej, która ówczesna ograniczona w tej baszcie, aż do śmierci. Motyw? Ustępowała się \" niepowabnym ćwiczeniom\". Baszta ta jest bardzo wyśmienicie dostrzegalna przy furtce wjazdowej.



Pałac był budowany w połowie XIV wieku przez Andrzeja Tęczyńskiego herbu Topór. Jego tata Nawój z Morawicy, wcześniej założył tutaj kolonię i jak się również rozważa, być może rozpoczął budowę warowni. Jest alternatywę, że to właśnie on zaprojektował mityczną \"Dorotkę\".



W XVI wieku częstymi gośćmi na zamczyska egzystowali Mikołaj Rej i Jan Kochanowski. Rok 1570 zaczyna czas przebudowy zamczyska, Jan Tęczyński uczynił z rycerskiej warowni, renesansową siedzibę. Wszystko było budowane zgodnie z rozporządzającą ówcześnie popularnością: arkadowe krużganki, attyka na wieży. Jednakże jak to uczęszcza z popularnością, prędko przejeżdża. Następny właściciel, też Jan z Tęczyna odbudował pałac w prekursorską fortecę bastejową, Powstały nowe reduty - zwiedzane przez nas basteje. Powstała też odkrywcza kaplica.



Rok 1656, wspomniany na początku \"potop szwedzki\", twierdza podtrzymywała się przed Szwedami z powodzeniem. Zdradliwi Szwedzi, oprócz kradzieży i ogni, stosowali tym razem triku. Obiecali obrońcą niezależność za kapitulacje. Jednak wyrażenia swojego nie dotrzymali i większość z protektorów fortecy zarzynali. Rok następnie przegapili zamek i ewidentnie go spalili.



Kres XVII wieku wprowadza częściową restaurację zamku. Pałac zagrodzili wówczas Lubomirscy. Następny wiek przerabia tylko posiadaczów, najpierw na Sieniawskich, a następnie na Czartoryskich.



Ruiny zamku Tenczyn Rudno

Najobszerniejsza prezentacja akcesoriów dla Twojej wymarzonej ?azienki!!!

 

FDK| Beskd Maly | Blog | Beskid Slaski | Chorwacja | Niemcy | Aparaty Fotograficzne | Wycieczki| Hotele| Przewodniki |Pozycjonowanie Bielsko |