Trial Services

Wanny

 

akcesoria

 

armatura

 

Trzy Lipki. Czy na prawdę widać tutaj Tatry?

Warning: main(googleup.php) [function.main]: failed to open stream: No such file or directory in /home/www/2morrowline.cogia.net/trzylipki1.php on line 24

Warning: main() [function.include]: Failed opening 'googleup.php' for inclusion (include_path='.:lib64/php') in /home/www/2morrowline.cogia.net/trzylipki1.php on line 24

 

Trzy Lipki. Czy na prawdę widać tutaj Tatry?

 

Wejście do Trzech Lipek nie zabiera wiele czasu, my jednakże przemierzyliśmy ten dział urzekając się przyrodą i pięknymi widokami. Niestety moja wiedza naturalna jest szczupła, zatem oprócz zdjęć, nijakich technicznych informacji przyrodniczych tutaj nie wykryjecie. Piękna wrześniowa pogoda i wolno nadciągająca jesień stworzyła piękne barwy, które jak magnes wlekły obiektyw naszego instrumentu. Tak jak wzmiankowałem wcześniej zapraszam do wystaw, a specjalistów - przyrodników do komentarzy i opisania zdejmowanych obiektów.



Z Trzech Lipek imponująco prezentuje się ( uprzednia) ozdoba Bielska- Śnieżnej, ogromny szkielet biurowca Malucha. Symbol - pomnik, dawnego układzie. Podobno miał być wyburzony w aktualnym roku, lecz jak widać dalej stoi.



Powróćmy jednak do przyrody i zapytania zadanego na zaczątku: Czy widać z Trzech Lipek Tatry? Niektóre specjaliści potrafią nie dowierzać, jednak warto się otumanić, że Tatry z tego miejsca są osiągalne dla naszego wzroku!!! Niestety nasz przyrząd i mimo wszystko pogoda, na którą nie potrafimy grymasić, sprowadziły, że argument znajdujący się poniżej, nie jest najwyższej własności. Tak zatem porządna informacja dla każdych tatromaniaków: Tatry widać z Trzech Lipek.



Jak pamięta Dżentelmen Henryk Juszczyk i Jan Kania, w tekście wstawionym w witrynie na wzgórzu, Trzy Lipki przez stulecia zostało zasadniczym punktem w panoramie Bielska- Śnieżnobiałej. Z pomieszczeniem tym połączone dawny różnorodne legendy. Jedna z nich głosi, że na wzgórzu w XVII wieku stanęła kaplica upamiętniająca szwedzkich wiarusów, którzy mieli umrzeć w tych okolicach w czasie walk 30-sto letniej. Można obrać, że dębowy krzyż postawiono w czasie gdy pastorem w Zepsutym Bielsku był ks. Mateusz Opolski.



Przez ponad sto lat Trzy Lipki dawny ulubionym pomieszczeniem bielszczan. Pewnego razu, podczas nawałnicy piorun uderzył w jedną z lip, która uschła i rozpadła się. Od tego czasu dopuściła się kategoria wzniesienia - \"Trzy Lipki\".



W 1935 roku drewniany krzyż z profilowanego drzewa ufundowała katolicka młodzież z sposobności jubileuszu 800 - lecia zamierzenia kościoła św. Stanisława.



1 września 1939 roku polscy żołnierze ścieli lipki, gdyż wstawały w pobliżu polskich linii obronnych. Drewniany krzyż przeniesiono pod bramę kościoła św. Stanisława, gdzie niekonserwowany spróchniał i rozpadł się kilka lat po walki.



Krzyż na Trzech Lipkach w Bielsku-Białej

Najobszerniejsza prezentacja akcesoriów dla Twojej wymarzonej ?azienki!!!

 

FDK| Beskd Maly | Blog | Beskid Slaski | Chorwacja | Niemcy | Aparaty Fotograficzne | Wycieczki| Hotele| Przewodniki |Pozycjonowanie Bielsko |